KONULAR

Koşullu ifadeler (if)

Bir değişkenin içeriğini, koşullu ifadeler ile kontrol ederek, bir algoritmanın hangi şartlar gerçekleştiğinde çalışacağına karar verebiliriz.

Aşağıdaki modeli inceleyelim.

Aşağıdaki örnekte tanımladığımız, kelime ismindeki değişkenin içeriğini kontrol edelim ve eğer "gök kuşağı" ise, bu şartın gerçekleştiğini ekrana yazdıralım.

Diğer bir örnekte ise, aradığımız şartın gerçekleştiği veya gerçekleşmediği durumları kontrol edelim.

Kod içerisine yazdığımız iki sonuç cümlesinden, aynı anda sadece bir tanesi ekranda görüntülenebilecektir. Çünkü bir şartın gerçekleşmesi, diğerinin tersi bir durumdur.

Farkı görebilmek için, sonuc değişkeninin içeriğini 5 olarak değiştirelim ve algoritmayı yeniden çalıştıralım.

Aşağıdaki alanın, ilk satırındaki (y koordinatı 1 olan) karelerin renklerini kontrol edelim ve mavi olanların koordinatlarını ekrana yazdıralım. Bu işi yapabilmek için, koşullu ifade ile birlikte kareNeRenk(x, y) cevap veren fonksiyonunu kullanacağız.

Cevap veren fonksiyonlar, görevlerini tamamladıktan sonra bir değişken gibi ulaşılabilir bir bilgiye dönüşürler.

Aşağıdaki örnekte; 5 kere tekrar eden bir döngü oluşturalım.

Her tekrarda, robotun bir birim ilerlemesini sağlayalım ve aynı zamanda, son konumda olup olmadığını bir koşullu ifade kullarak kontrol edelim.

Son konumda olduğunu tespit ettiğimizde ise robot.geriDon() fonksiyonunu kullanarak, robotun yönünü ters istikamete doğru değiştirelim.

Eğer robot.konum değişkeni, zemin.sonKonum değişkenine eşit ise; bu durum, robotun yolun sonunda olduğu anlamına gelmektedir.

DÖNGÜLER